Image Facebook’ta yeni bir reklam modeli çıktı. Muhtemelen şöyle çalışıyor sistem; reklamveren sayfa öncelikle reklamını hangi sayfayı beğenenlere göstermek istediğini belirliyor reklam panelinden (Misal yukarıdaki görselde reklamveren sayfa BBC One, içeriğini Doctor Who’yu beğenenlere göstermek istiyor). Sonrasında o sayfayı etiketleyerek içerik paylaşıyor. Ve sonrasında da girilen içerik, ödenen reklam bütçesi miktarına bağlı olarak, belirli bir sıklıkta, belirlenen sayfayı beğenenlerin haber kaynağına düşüyor. Yanında da reklamveren sayfanın beğen tuşu bulunuyor cumhuriyet sucuğu gibi. Evvela pek çok gavur dizi sayfasının, Facebook’ta canavar gibi takıldığını düşündüğümü söyleyerek söze başlamak isterim. Oz, It’s Always Sunny in Philadelphia, Seinfeld, Doctor Who, Battlestar Galactica… Sadece ilgi çekici içerik paylaşmakla kalmayıp aynı zamanda satışa dönecek işler de yapıyorlar. Biri tişörtleri satmaya çalışırken diğeri yeni çıkan sınırlı sayıda üretilmiş DVD’lerini yolunuza seriyor. Sosyal medyada bulunma amacı yine satış ama güzel güzel yapmaya çalışıyor, rahatsız etmiyor. Diğer yanda reklamveren marka var. Tek amacı kategorik olarak kendiyle denk düşecek bir sayfa bulup, onunla ilgili içerik paylaşarak sayfanın fanlarının bir kısmını kapabilmek. Bildiğin “parazit marka”. Peki çözümü yok mu bu işin? Var elbet. Misal en kestirme çözüm daha önce beğenmiş olduğunuz sayfayı beğenmekten vazgeçmek. Yahut haber kaynağınızdan gizlemek. Ama o fazla şiirsel oluyor, en temizi beğenmekten vazgeçmek. Keşke Facebook bu reklam modelinin kullanıldığı sayfaların beğenmekten vazgeçen ve içeriklerini haber kaynağından gizleyen takipçilerinin istatistiğini de bu reklam modeliyle ilişkilendirerek verse. Bundan tek rahatsız olan ben değilimdir herhalde. Sonuç: Baktın sayfanda hayvan gibi fan kaybı var. Atla uçağa, var Zuckerberg’in yanına, yapış yakasına ve “ulen ben o kadar fanı dişimle, tırnağımla kazandım, sana yedirir miyim” de, üzülsün. Gavur yokluk görmemiş, hep ondan düşüncesizliği.

Reklamlar

Facebook’ta sevdiğiniz sayfadan tiksinmek ayağınıza geldi!” üzerine 2 yorum

  1. senin istediğin gibi olursa nerden ekmek yicez babuş, sorun bildiriminin ardından çözüm için alternatif lütfen rica ediyorum

    1. Para kazanan Facebook, senin ekmeğinle ne alakası var? Diğer taraftan markanın işlerini almaya çalışırken fan hedefi verme olsun bitsin.

Laf konuş

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s