Son zamanlarda sıklıkla “Twitter yönetimi ile AKP anlaştı, muhalif hesaplar kapatılacak” gibi haberler görmekteyiz. Genel olarak Twitter’ın böyle bir tutumuna rastlamadım ben. Diğer taraftan Twitter misal 7. yıl videosunda Arap Baharı gibi pek çok isyan, devrim ve direniş görüntülerini kullanarak PR’ını yapıyor. Hatta “Transparency” bölümünde ülkelerin talep ettiği veri sayısını ve gerekçesini de düzenli olarak açıklıyor. Henüz 2013 Q1 ve Q2 raporu açıklanmadı, dört gözle bekliyoruz 🙂

Yani genel olarak Twitter’ın ekmek yediği kaba işemesi olur muhalif hesapların kapatılması.

Ben kapatılan muhalif hesapların, daha önce “koşulsuz takip” hashtag’lerindeki “tıkla anında 10000 takipçi kazan” linklerine tıklayarak bir uygulamaya izin vermiş hesaplar üzerinden otomatik spam’lenerek askıya alındığını düşünüyorum. Zira Twitter API’si Tweetbot, Hootsuite benzeri tool’lar gibi her uygulamaya bilgileri vermek zorundadır. Dolayısıyla aslında “tıkla takipçi kazan” linklerine tıkladığınızda ve istenilen izinleri verdiğinizde, o uygulamanın sizin Twitter hesabınız ile bir başkasını takip etmesine, sizden habersiz tweet atmasına ya da birinin tweet’ini RT etmesine izin veriyorsunuz. Hatta Twitter’da markaların “x hashtag’i ile attığı tweet’i en çok RT alan kazanıyor” yarışmalarını hep bu uygulamaları üreten dalyaraklar kazanıyor.

Aynı zamanda bu uygulama sizin Twitter hesabınız ile bir başka hesabı spam’leyebilir de. Yani muhalif hesaplar aslında daha önce böyle “kötü niyetli” bir uygulamaya izin vermiş, güvenlik konusunda bilgisi olmayan kişilerin hesapları ile kapatılıyor olabilir.

Peki ne yapmak lazım?

Kullandığınız tarayıcıdan Twitter’a giriş yapın.

Image

Üst şeritte, search bölümünün yanındaki dişliyi tıklayın.

Image

Açılan pencere üstteki gibi görünecektir. Burada settings’i tıklayın.

Image

Tıkladığınızda hemen solda, üstteki menüyü göreceksiniz. Apps kısmına tıklayın.

Image

Bu açılan bölümde, Twitter hesabınızı kullanmasına izin verdiğiniz uygulamaları görebilirsiniz. Şahsen ben, hiçbir yerli uygulamaya izin vermiyorum. Gavur uygulamalarında da çok kullanıcısı olan uygulamalara izin veriyorum sadece. Misal yukarıda Twitter hesabım ile Soundcloud’a izin vermişim (mobilde izinsiz paylaşmıyor). Eğer ki bu uygulamayı (soundcloud) bir daha kullanmayacaksam veya güvenmiyorsam hemen yanındaki “revoke access”e tıklıyorum ve kafam rahatlıyor.

Screen Shot 2013-07-30 at 12.52.32 PM

Bir de üstteki görselde feedly on IOS’un yanındaki gibi tıklanamayan izinleri görürsünüz. Onu da mobil cihazınızın ayarlar bölümünden bağlantısını kesmek durumundasınız.

Öyle denyo gibi “kim bağa bakmış” “kim benle en çok menşınlaşıyor” gibi yarrak kürrek uygulamalara izin vermeyin. Veriyorsanız da işiniz bitince izni kaldırın, kafanız rahat etsin. Arada da milleti spam’letmeye kalkan davarlara yardımcı olmayın.

Reklamlar

Ben yazıyorum Twitter yönetimi siliyor!!! Silinmeden paylaş!!!” üzerine 2 yorum

Laf konuş

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s