Soma katliamıyla ilgili yazılacak, konuşulacak onlarca şey var. Biz, biraz daha kolektif yavşaklık ekseninde konuşalım. Öncelikle her felaket haberi sonrasında profil fotoğrafını, cover görselini vs değiştiren, başsağlığı mesajı yayınlayan markaların samimiyetsizliği üzerinde durmanın elzem olduğunu düşünüyorum. Zira Türkiye’nin en büyük markalarının tamamı bu görsel değiştirme, mesaj yayınlama işine girdiler. Ancak sormak lazım, bu markaların herhangi bir maden ortaklığı hiç mi yok acaba? Ya da bu maden işletmeleri finansmanı nasıl karşılıyor? Soma özelinde az kurcalasak nasıl bağlantılar çıkacak kim bilir.  Elbette ki sistemdeki tüm öğeler birbirlerine göbekten bağlı. Dolayısıyla her katliamın ardından “yhaa çok üzülüyomm” tripleri markalar açısından pek samimi olmuyor. Neden? Çünkü o maden işçisinin aylık 1100 TL’ye bok gibi şartlarda yerin bilmem kaç bin metre yerin altında çalışmasına neden olan bu markalar aslen. Markalar demişken, bankaların hızlıca “bütün kredileri siliyoruz” yavşaklığı da bayağı iyi oldu. Misal her banka kaç kişinin borcunu sildiğini açıklasa ya. Bir de kredi sigortası konusu var ki, tam şahanelik. Kredi borçlarını siliyoruz dedikten sonra “ama kredi alırken sigortalanmıyor muyuz, o ne sike yarıyor” sorusuna karşı bazı bankalar ikinci bir açıklama yayınlayarak “sigorta karşılarsa da parayı ailelere vereceğiz” dedi. Kimse ses etmese bütün memleketi ayakta sikmeye çalışacaklardı. Diğer taraftan sorumluluğu tamamen markalara yıkmak da doğru değil. Daha derin bir sorun var. Hepimiz belki şimdi iş güvenliği, sendika, örgütlenme diye konuşuyoruz ama bir düşünün kaçınızın sigortası aldığı maaştan yatırılıyor? Çalışma ortamındaki haklarınız güvence altında mı?  Düzenli olarak mesai yapıp mesai ücreti alabilen kaç kişi var? Sendikaya girmek isteyince kovulmayacağınıza emin misiniz? Dolayısıyla tüm memleket süper şartlara sahipti de sadece Soma’da şartlar kötüydü diyemeyiz. Demem o ki Soma’daki rezil çalışma şartlarını meşrulaştıranlardan biri de biziz. Son olarak da Metin Feyzioğlu’yla ilgili iki kelam etmek isterim. Soma katliamından sonra yazdığı tweet’lerden birkaçı aşağıda. Image Baskın Oran’ın T24’te yayınlanan son yazısında Metin Feyzioğlu’nun 2009’da Bursa Kemalpaşa’da 19 işçinin ölümüyle sonuçlanan grizu patlamasında ruhsat sahibinin avukatlığını yaptığını öğreniyoruz.  Velhasılı sadece AKP değil, herkes suçlu. Gerçekten bir çözüm arıyorsak en temelden başlamak zorundayız. En başta da kurban ve katilleri birbirinden ayırmamız lazım.

Reklamlar

“Ben en çok şeytanı oynarken aziz gibi görünürüm”” üzerine 2 yorum

  1. Bir – iki ekleme yapayım burada:

    Birincisi, anladığım kadarıyla banka kredi borcunu sigortadan karşılayacak, sigorta parasını da aileye iade edecek. Ancak sigorta ücreti ihtiyaç kredilerinde yaklaşık 50 TL/yıl, konut kredilerinde de yaklaşık 400 TL/yıl civarındadır. Yani bankaların yapacağı lütuf bu kadardır.

    İkincisi, maden işletmelerinin hiçbiri medyadan kazanılan parayla finanse edilemez, genelde tersi olur. Medyanın maddi getirisi hiçbir şekilde madenin getirisine yaklaşamaz, ancak medyanın başka getirileri vardır. Dolayısıyla sanayiciler kendi asıl işlerinden kazandıklarıyla medya organlarını finanse eder, bilinirlik kazanırlar.

    1. Sigorta konusunda emin misin? O işte sıkıntı var sanki?

      İkincisinde de aslında söylemek istediğim şu; aynı grubun hem maden girişimi hem medyası olsun. Bir yandan önlem almayıp maden işçilerini öldürürken medya kanalı ile “üzüldük, elim kaza” falan dan dun girebiliyorlar. Halbuki aynı bok ikisi de, hem yönetim hem işçi haklarında. Yani ona laf çakana kadar kendi şartlarını bir düşün babuş durumu.

Laf konuş

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s