Twitter‘dan sonra Facebook da kendisinden bilgi isteyen devletleri ifşa etmeye başlamış. İlk raporu da şurada. Linkte ilgili ülke grubunu tıkladıktan sonra ülke özelinde ayrıntıya ulaşmak mümkün.

2014-11-14_1357

Üstteki grafikte yine yüzümüzü güldüren, Türg’ün gücünü tüm dünyaya gösteren bir fotofiniş var. Yaklaşık 2000 içerik kısıtlama talebiyle Hindistan’dan sonra Facebook’ta 2. sırada yer alıyoruz. Ancak bu başka bir yazının konusu olsun.

Asıl konu, sosyal mecraların kamu yararı imajıyla bir PR faaliyeti olarak bu devlet/sansür istatistiklerini açıklarken, aslında sorumluluğu tamamen hükümetlere yıkma eğilimi. Halbuki takip edenler hatırlayacaktır, Facebook RESMİ BİR SİYASİ PARTİ olan BDP’nin en büyük sayfasını ve yerel bazı BDP sayfalarını haber dahi vermeden, gerekçe dahi sunmadan kapattı. Alternatif medya organı Ötekilerin Postası’nın Facebook sayfası yanılmıyorsam 6 kez kapatıldı. Facebook sansürüyle ilgili şöyle bir şey var. Alternatif Bilişim’in de konu hakkında çok kafa açıcı bir makalesi burada.

Velhasıl, bir PR aktivitesi olarak “hükümetlerin bizden istediği bilgiler hakkında şeffaf davranıp, kamuoyunu bilgilendiriyoruz” kafası iyi. Fakat, madem ki böyle bir sansür ifşası işine girişildi, çuvaldızı biraz da kendine batırmak lazım. Misal, içerik kısıtlama taleplerine karşı mecraların nasıl bir tartışma yürüterek sonuca vardığı online olarak gösterilebilir. Bir üst basamak olarak kullanıcıların da tartışmaya katılması sağlanabilir. “Sosyal mecra” olmak, yapılacak geliştirmelerin de “sosyal” yönelimde olmasını gerektirir.

BONUS: Facebook’un, reklamda kullanılan Boticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” tablosunu cinsellik içerdiği için durdurduğu reklam.

10636362_1469027343351993_6007942242211638532_o

Reklamlar

Laf konuş

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s