Son zamanlarda bu cümleyi sık duymaya başladıysanız yalnız değilsiniz.

Kısa  süre içerisinde denyo olmayan 2 ayrı kişiden duydum bu işi. Mevzu şu; 2000 TL verip birazdan anlatacağım sistemden, 3 yıllığına bir site alıyorsun. Site dediğim de bildiğin hazır template’ler. Domain veriyorlar, host veriyorlar.  Sonra sen sisteme arkadaşlarını dahil etmeye çalışıyorsun. Eğer senin referansınla buradan site alan biri olursa, sen bir miktar para kazanıyorsun. O arkadaş bir başka arkadaşını dahil ederse sisteme, o kişi üzerinden de belli bir miktar daha para kazanıyorsun. Artık bu zamanda herkesin bir siteye ihtiyacı var, “sektör dijitale kayıyor” falan diye bilmeyenleri yiyorlar. Insanlar da “2000 TL çok bi para değil, batarsa batsın, ama ya tutarsa” deyip giriyor bu işe.

Bu işi yapan Mega Holdings diye bir şirket. Ağası da Enes Olgun diye biriymiş. Insanları “internet eğitimi” diyerek toplantılarına çağırıyorlar. Başta az bir şey SEO falan anlatıp sonrasında kendi “mükemmel” sistemlerini anlatıyorlar. “Bu sisteme girmeyen gerizekalıdır” demeye getiriyorlar hemen hemen. Mega Holdings’e girmeden önce ayakkabımı yiyordum, şimdi çok kral takılıyorum diyen birkaç dangalyöz çıkıp sunum falan yapıyor, kendi adamları alkışlıyor, yani düz tiyatro. Porsche’undan, hangi beş yıldızlı otelde çılgın partilere katıldığından, günde sadece birkaç saat uğraşıp bindolarlar kazandığından falan bahsediyor. Misal burada o dangalyözlerden birinin videosu var.  Zaten katılan kitle de genel olarak ya işsiz ya da üç kuruşa hayvan evladı gibi çalışıp bir şekilde cendereden çıkmaya çalışan fakir fukara.

mega-love

Bu işe “network marketing” diyorlar. Bildiğim kadarıyla yasal olarak bu iş suç değil. Ha benim nazarımda dümdüz dolandırıcılık, titan zinciridir, o ayrı. Lakin canımız ciğerimiz kapitalist sistem, bilmeyeni/suistimale açık olanı/kafası az çalışanı sikmeyi bir iş modeli olarak meşru kabul ettiğinden, bu dolandırıcı yavşaklar da network marketing falan deyip işin içinden sıyrılabiliyor.

Aslında bir anlamda içinde bulunduğumuz kapitalist düzenin mükemmel bir örneği bu. İşi bir piramit gibi düşünürsek, en üstteki kişi kendi altındaki kişiler sisteme dahil olduğunda ya da sisteme birilerini dahil ettiklerinde para kazanıyor. Alttakiler başkalarını dahil edince para kazanıyor. Yani para kazanma piramitin üstünden altına doğru azalıyor. Piramite giren kişi verdiği 2000 TL’yi çıkartmak ve daha fazlasını kazanmak için sisteme eşini dostunu dahil etmek durumunda, diğer türlü zarar ediyor. Fakat sisteme her yeni giriş aslında piramidin üstündekilerine yarıyor. Diğer taraftan domain+host dediğimiz şey yıllık 50-60 TL bir şey. Bilmeyen vardır illa ki ama bilen birine sorduğunda -ki bir arkadaşı, eşi dostu illa ki biliyordur- basitçe fiyatları öğrenebilir. Fakat zaten burada ödenen 2000 TL ürüne -yani siteye- değil, sisteme dahil olmaya ödeniyor. Kendini düzenli olarak üreten bir sistem kuruluyor böylece. Gerçi sınırlı hedef kitle, sürdürülebilirlik falan da var ama oralara hiç girmeyelim.

Burada bence biraz bu sisteme dahil olmak isteyen insanları da eleştirmek lazım, her ne kadar en az suçlu onlar olsa da. Zira aslında bu sisteme dahil olup para kazanmak isteyen kişi toplumun paraziti olmayı da kabul ediyor. Hiçbir iş yapmadan, sadece başkalarını sisteme dahil ederek aylık 20 bin dolar kazanacağına inanan insanın hem akli hem de ahlaki eksikliği aşikar. Ekşi Sözlük’e baktım biraz. Bu sisteme dahil edilmek istenen kişilerin, sistemdeki arkadaşlarıyla muhabbeti kestikleri falan yazıyor. Bayağı sıkıntı olanlar, eşini dostunu darlayanlar, artık sistem haricinde bir şey konuşmayanlar falan varmış. Üzücü.

Varsa yakınınızda bu tarz bir işten bahsedip ağzınızı arayanlar, affetmeyin, kürekle dövün.

Reklamlar

“Abi adam oturduğu yerden ayda 20 bin dolar kazanıyormuş!”” üzerine 11 yorum

  1. Yok anlamadığım, bunu teknolojiden çat pat anlayan adamların falan da övmesi. Lan düz titan işte, az kullanılmış peçete ile de yapabilirsin bunu (tanesi bin liradan). Maksat bi şekilde soksunlar içeri seni, kazığı ye.

Laf konuş

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s