Machinalia

Boris Artzybasheff, Rus kökenli Amerikalı bir ressam. Dergi kapağından, reklam afişlerine milyon tane çalışması var. Aşağıdakiler de Machinalia adlı çalışmasından. 1954’te yayınlanan sürreel çizimlerin olduğu As I See kitabında geçiyormuş. Boris Artzybasheff makineleri çok sevdiğini söylemiş bu çalışmayla ilgili. Onların hiçbir beklenti olmadan, monotonluğu siklemeden, binlerce kölenin yapabileceği işi yapabilmesinden heyecan duyduğunu söylüyor.

Gelecekte “makineler” nedeniyle insanlara iş vermenin bir sosyal sorumluluk projesi olarak kabul edileceğini öngören ciddi ekonomistlerin olduğu bir zamanda yaşıyoruz ve baskı giderek büyüyor. Internette gezinirken Machinalia çizimlerine denk gelince, Boris Artzybasheff’in makineleri kişileştirmek için kullandığı yüz ifadelerini her gün gördüğümü fark ettim. Boris Artzybasheff’in öngörüsü de kuvvetli bu anlamda. Sadece makineler kişileşmiyor, insanlar makineleşiyor.

02_machinalia_artzybasheff_makingsteel 03_machinalia_artzybasheff_heatofsteel 04_machinalia_artzybasheff_fillingmolds 05_machinalia_artzybasheff_soakingpit 06_machinalia_artzybasheff_bloomingmill 07_machinalia_artzybasheff_rodmill 08_machinalia_artzybasheff_hydraulicpress 14_machinalia_artzybasheff_miller 19_machinalia_artzybasheff_rivetpress 18_machinalia_artzybasheff_foamingpresses 17_machinalia_artzybasheff_wiredrawing 16_machinalia_artzybasheff_weavingfence 15_machinalia_artzybasheff_strandingwire

Reklamlar

Laf konuş

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s