Kalte filmcilik gururla sunar!

Malumunuz, küresel isyan dalgası Türkiye’den sonra Brezilya’ya sıçramıştı. Biber gazı kapsülüne vole çakan sambacıları, silahını ve üniformasını ateşe atıp göstericilerin tarafına geçen polisi hatırlarsınız. Videoları çok dönmüştü sosyal medyada. Türkiye’deki ayaklanmayla arasında pek çok ortak nokta vardı. Trash, Brezilya’nın kendi ayaklanmasından çıkardığı dersin bir meyvesi. Favelalarda, çöplüklerde yaşayan insanların kaskatı gerçekliğini, günümüzde geçen bir masal kadar fantastik bir kurguyla harmanlıyor.

trash movie

Trash, Brezilya’da çöp toplayan 3 çocuğun bir cüzdan bulmasıyla başlıyor. Bu cüzdandan yola çıkarak gerçekçi bir Brezilya haritası çıkarıyor film ve neticesinde Brezilya “Gezi”sinin kendisine dert ettiği şeyleri gerçekçi ve gayet eğlenceli bir üslupla seyircisine -burada “halk” demek daha doğru sanırım zira filmin net bir siyasi amacı da var- ulaştırıyor.

Brezilya’nın sokak deneyiminden böyle bir film çıkmış olması önemli. TR için de sanatçıların böyle net işlere girişmesi gerektiğini düşünüyorum. Zira muhalif olmayı Twitter’da analiz kasmaya indirgemek hem işlevsiz hem de denetim mekanizmalarının yetersizliği  nedeniyle dezenformasyondan başka bir işe pek yaramıyor. Netice aslında ortada. Üretmeyen…

View original post 111 kelime daha

Reklamlar

Laf konuş

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s