HDP’ye oy vereyim diyorum ama ya yetmez ama evet gibi tongaya düşersem?

Aslen seçimdir, oydur pek konuşmak istediğim şeyler değil. Lakin eşimden dostumdan başlıktaki soruyu çok duyunca seçimden önce yazmak istedim.

Öncelikle, sırf HDP barajı geçsin diye oy verecekseniz bence vermeyin. Zira yerel seçimde bas-geç yapıp MHP’ye oy veren biri yazmıştı bir ara, seçilen kişi belediye içerisinde Kürtçe konuşmayı yasaklamış :(( Tabiatınızla, hassasiyetlerinizle bu kadar tezat bir tablo oluşma ihtimali varsa lütfen HDP’ye oy vermeyin.

Asıl konuya gelirsek, “ya HDP’nin kara kaplı bir defteri varsa, ya AKP’yle gizlice anlaştıysa” mevzu önemli. Diğer taraftan bakalım; eğer AKP, HDP ile anlaştıysa neden Kürt sorunu yoktur demeye başladı (haber burada)? Neden Ağrı’daki o tiyatroyu izledik memleketçe (haberi burada)? Tam tersi olması gerekmiyor mu? El ele, kol kola yükselmeleri, birbirlerini babalamaları daha mantıklı değil mi? Bak misal bugün havuz medyasında çıkan bir haberin fotoğrafı;

CEt3WXHWgAE25pl

Yanisi güzel kardeşim, madem AKP ile HDP anlaştı, neden AKP, HDP’yi baraj altında bırakmak için olmadık yalanlara başvuruyor? Az biraz mantıklı olalım kurban olayım, baraj altında kalması için iktidar tarafından yalan haberden intihar opersyonuna kadar her şey yapılan bir parti nasıl ortaklık kurmuş olabilir?

Diğer konu, HDP’nin gizli bir defteri var mı? Yok güzel kardeşim. Eğer olsaydı her Kürt siyasetçi ömrünün yarısını mapus damında geçirmezdi. Düşündüklerini söylediler, gidip paşa paşa yattılar. Neye inandığın önemli değil, en azından bu “dürüstlük”ü kabul et. Aç misal HDP sayfalarından birini, LGBT’lerle ilgili bir paylaşımın altında yazılanlara bak. Yorumların en az yarısı “bunları bıraksanız Kürtlerin %90’ı size oy verir” minvalinden. Fekat bırakmıyorlar, HDP’nin bir parçası haline getiriyorlar. Oy kaybediyorlar mı bu nedenle, evet tabii ki kaybediyorlar (hayatında Sünni Kürt kimseyi tanımamış olanların büyük büyük konuşması ne güzel <3). Hatta o oyların tamamı AKP’ye gidiyor. Yine de geri durmuyorlar söylediklerinden. Ağrı’daki seçim afişinde trans birey kullanmışlardı misal. Var mı bir tane daha bunu yapabilen parti?

Seçim stratejilerinin önemli kısmını #SeniBaşkanYaptırmayacağız üzerine kurdular, hakikaten barajı geçerlerse Tayyip’i Başgan yaptıracaklarını mı düşünüyorsunuz? Kişiler değil, ilkeler üzerinden siyaset gütmek anaakımda çok görülen bir şey olmadığından herhal bu çekinceler.

HDP’nin seçim bildirgesi burada. Vaktiniz olur da, düşmanınızı tanımak isterseniz buyurun okuyun. Düşman olmadığınızı anlarsınız belki, fena mı olur.

Reklamlar

Laf konuş

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s