Getir.com, taciz sorununu çözebilir mi?

Yeni girişimlerden getir.com’un operasyon ağı, şimdilik Istanbul’da tüketimin yoğun olduğu pilot bölgeleri kapsıyor. Ancak sistemi oturtup, operasyon ağını genişletebilirlerse -ki bu amaçla kuruldu- hiç beklenmeyen bir alandan, kurye tacizlerini önlemeden puanları toplayabilirler. 2015-07-27_1933

Hatırlarsınız, birkaç ay evvel Beyoğlu’nda oturan bir hanım, Bambi’nin kuryesinin tacizine uğradığını ve tehdil edildiğini sosyal medya üzerinden paylaşmıştı. Özgecan Aslan cinayetinden sonra taciz konusunda fazlasıyla hassaslaşan sosyal medya bu haberi o kadar çok yaydı ki, Bambi kuryeyi işten çıkarmak durumunda kaldı. Aynı zamanda sipariş Yemek Sepeti üzerinden verildiği için eleştirilerin hedefi bu tarafa da kaydı. Gün boyu pek çok kişi gayet makul öneriler sundu Yemek Sepeti’ne. Bir değişiklik oldu mu bilmiyorum, görmedim. Gerçi olsaydı illa ki duyulurdu. Eleştiriler sırasında hanımlar, tacizden korunma taktiklerini de paylaştılar. Misal siparişi teslim alırken içeride biri varmış gibi davranma inanılmaz bir taktik. Pek çok kadın bunu yapıyormuş biz davar erkekler yüzünden. Velhasıl taciz konusunda ciddi bir kronik sıkıntı var ve maalesef devlet ya da özel sektör bu sorunu çözebilecek hamlelerden çok uzak.

Getir, yeni bir uygulama. BiTaksi’nin kurucusu Nazım Salur’un girişimiymiş. Basit bir sistemi var; telefonunuzun konum servisini açıyorsunuz, online marketten istediğiniz ürünler seçiyorsunuz ve kısa süre içerisinde evinize teslim ediliyor. Şimdilik -sanırım- üye olan herkese 20 TL bedava alışveriş hakkı verdikleri için fiyatlar biraz yüksek. Ancak ilerde fiyatları market fiyatını yakalarsa ve operasyon ağını genişletebilirse büyük bir başarı yakalaması kaçınılmaz. Fakat benim derdim uygulamanın ne kadar iyi olduğu, hayatı ne kadar kolaylaştırabileceği vs değil. BiTaksi’den sonra Istanbul’da taksi şoförlerinin resmen standardı yükseldi. Nispeten daha düzgün, güler yüzlü şoförlere denk geliyorum. Ve genellikle bunlar BiTaksi şoförleri oluyor. BiTaksi şoförlere eğitim vermiyor elbette. Ancak uygulamadan şoföre puan verebiliyorsun ve yorum yazabiliyorsun. Dolayısıyla “yaptırım”a dönüşebilecek bir derecelendirme sistemi oturtmak, şoförlerin de davar gibi takılmasını engelliyor.

Peki Getir’in taciz konusunda bir etkisi olur mu? Bence fazlasıyla olur. Hele operasyon ağı büyür ve Getir kuryesi olmak diğer markaların kuryelerine göre daha avantajlı hale gelirse, kuryeler Getir’in dayatacağı kurallara uymak zorunda kalırlar. Ekonomik şartların dayattığı bir kurumsallık oluşur. En azından marketten sipariş veren kadının “acaba siparişi getiren kişi tarafından tacize uğrayacak mıyım” gerilimini bertaraf ettiğimiz bir memlekete dönüşebiliriz. Bekleyip görmek lazım.

Güzel bir anıyla bitireyim. Hanımla taksiye bindik, eve geliyoruz. Taksici birkaç gün önce, şimdi geçtiğimiz yerde çıkan kavgayı anlatıyor. Abi diyor, geçen burada bir kadın arabayı istop ettirdi, gülüyor. Arkadan kornaya bastılar diyor, kadın arabayı çalıştıramayınca arkadaki arabanın şoförü çıktı buna bir patlattı kadın fukara sümüğü gibi yere yapıştı diyor. Gülüyor. Susuyorum. Hanım dayanamıyor, bir kadının dayak yemesi neden bu kadar eğlenceli diyor. Şoför biz sanki “espri”yi anlamamışız gibi “abi” diyor, “kadın fukkara sümüğü gibi yere yapıştı görmen lazımdı” diyor ve gülüyor. Bu taksici hakkında yorum yazabileceğim bir şey olsa, bu olayı anlatsam, davar olduğu için müşterisi azalsa, para kazanamayınca neden böyle olduğunu anlamaya çalışsa, öküzlüğünü fark etse, bir daha dayak yiyen kadınların hikayelerini övünerek anlatmasa fena mı olur?

Reklamlar

Getir.com, taciz sorununu çözebilir mi?” üzerine 3 yorum

  1. İnsanlar “bedava 20 tl hemen keyif yapmayalım” diye düşünürken sizin toplumda pek üstüne durulmayan bir konuyu düşünmeniz bile çok güzel. İnşallah artık insanları kötülük yapmaktan alıkoyan şey sadece allah korkusu değil içindeki vicdan ve utanma duygusu olur.

Laf konuş

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s