Memleket Neden Gelişmiyor: IdeaSoft Örneği

Birkaç zamandır IdeaSoft altyapısı kullanan bir müşterime danışmanlık veriyorum. Sitede o kadar saçma sapan sorunlar yaşadık ki, buradan da yazmak istedim. Bir yandan da #YerliSosyalMedyaIsteriz denyoluğunun görünürleştiği, neredeyse tüm parçaları gavurdan alıp burada birleştiren “teknoloji devi”nin Gururla Yerli sloganını yere göğe nakşettiği bu garip MilliyseKoySepete zamanında, memleket sathında neden teknolojiyle alakalı düzgün bir proje çıkmayacağını IdeaSoft örneği üzerinden anlatmak isterim.

IdeaSoft malumunuz, eticaretle paracık kazanmak isteyen KOBİ’lere yerli bir alternatif sunan bir teknoloji şirketi. Google Türkiye’nin öncülüğünde Garanti, Yurtiçi Kargo vb markaların ortak bir projesi olarak başladı*. Küçükmüş gibi görünüyor ama o  kadar değil. Yanılmıyorsam 5000’e yakın müşterileri var. Sitelerinde yazdığı kadarıyla Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da en hızlı büyüyen 500 teknoloji şirketi listesine 3 yıl girmeyi başarmışlar.

Nasıl çalışıyor bu IdeaSoft? Belli hizmetleri kapsayan paketleri var. 1500 TL’den başlıyor, 4750 TL’ye kadar gidiyor. Ucuz gibi görünse de bu ücreti her sene veriyorsunuz**. Bakım anlaşması gibi düşünmek mantıklı aslında bu ücreti ama öyle bir hizmet de alamıyorsunuz. Misal, danışmanlık verdiğim markanın site yaklaşık 6 saat kapalı kalmış. IdeaSoft’taki arkadaşa söylemişler “neden böyle oldu?” diye. Arkadaş, “baktım, şimdi açık” diye cevap vermiş. Yani alacağınız hizmet bu, fazlasını beklemeyin.

SEO için entegre bazı modülleri var. Ama hiçbir şekilde kodlara ulaşamıyorsunuz. Profesyonel bir SEO çalışması yaptıramıyorsunuz***.

Facebook piksel entegrasyonu yok. Dolayısıyla Facebook ve Instagram reklamlarının verimliliğini ölçemiyorsunuz. Sitelerinde entegrasyonun olduğu yazıyor ancak yok. Yaklaşık 2 ay boyunca uğraştık ancak yapamadılar****.

Siteye blog eklemek istediğinizde, ekleyemiyorsunuz*****.

Sitede var olan sosyal medya ikonlarına yanlış link atanmıştı. Linkleri düzeltmeleri 2 hafta sürdü.

Tasarım anlamında çok kısıtlayıcı. Hiçbir şeye izin vermiyor altyapı******.

Velhasılı, ola ki bir eticaret sitesi açayım diye düşünüyorsanız IdeaSoft’tan uzak durun. Gidin arsa satın alın. Şömineye kürekle para atıp yakın. Instagram filtreli güneş gözlüğü işine girin. Ama IdeaSoft’la çalışmayın.

Son olarak IdeaSoft, memleketin mükemmel bir özeti. Çalışmayan bir sistemi, mükemmel göstermeye çalışmak bu ülkenin karakteri. Emek vermek yerine birbirimizi babalıyoruz, hak eden yerine eş dostu konumlandırıyoruz. Neticede de memleketin burnu boktan çıkmıyor.

(Edit: Ideasoft’un kurucu ortağı Kerem Kaya, bu yazının sonrasında bana ulaşıp eleştirilere cevap verdi. Yazıya dipnotlar ekliyorum bu nedenle. 

*: Şirket 2007 yılında kurulmuş. Benim bahsettiğim Ideasoft’un yürüttüğü “işinizi internete taşıyın” adlı bir projeymiş. 

**: Her sene verilen ücret paket fiyatından farklıymış. Pakete göre 499, 799 ya da 999 dolar oluyormuş bu meblağ. Ayrıntı şurada. Söylediğimin anlamı değişmiyor yine. 

***: Rakiplere göre çok üstün seo özellikleri olduğunu belirtti. 

****: Olduğunu ve gayet çalıştığını belirtti. Öyleyse müşteri hizmetlerindeki arkadaş pek anlamıyor bu konudan. Zira 2 ay uğraştık. 

*****: Bunun bir kısıtlama yaratmayacağını belirtti. Ben öyle düşünmüyorum. Sektöre bağlı olarak önemlidir. 

******: Bunun çok muğlak bir ifade olduğunu söyledi. Ben hala tasarım konusunda çok kısıtlayıcı olduğunu düşünüyorum. 

Son olarak Kerem Kaya, yaşadığımız sıkıntılarla ilgili olarak özür diledi. Gayet yapıcı ve olumlu bir tavrı vardı. Teşekkür etmek lazım.) 

Reklamlar

Memleket Neden Gelişmiyor: IdeaSoft Örneği” üzerine 10 yorum

 1. Maalesef memleketin özeti bu. Yaralıyız, dertliyiz, biz buyuz, adam olmayız çünkü ahlaksızız. Kafamız üçkağıda da çalışmaz aslında öyleymiş gibi olmasından hoşlanırız. Sadece üçkağıda çok fikir yürütürüz. Sonra gururla yerli zokasını iliklerimize kadar sokarlar, içimiz bi tuhaf olur, üşüttük sanır, hayata devam ederiz.

  (Bu arada, “Laf”ı negatif-kötü ifadeler için kullanmıştır atalarımız. Söz iyidir. )

 2. Son dönemde IDC raporlarına da bakarsanız dünyada eticaret sistemi olarak kullanılan sistemlerde Magento ve woo commerce one çıkıyor. Magento ölçeklenebilir yapisiyla, orta ve büyük siteler için tüm entegre çözümleri sunarken woo commerce basitliği ve WordPress desteği ile pazarı lead ediyorlar… Uzman desteği için http://www.magentoteknik.com

  1. Açıkçası çok da anladığım işler değil. Güvendiğim eş dost woocommerce’i epey övüyor. TR’den hizmet almayın kesinlikle. Doruknet vs ile de çok ciddi sıkıntılar yaşadım.

   1. Son olarak bir markayla çalışmaya başlayacaktık. Magento altyapısıyla site kurmaya çalıştılar. 3 aydır site bitmedi. Ben olsam magento’ya bulaşmazdım.

    1. Anladım, bize basitlik lazım. O kadar büyük bir projemiz yok. İlk etapta woocommerce ile başlayacağız gibi görünüyor. Teşekkürler yorumlar için…

     1. Magento her ölçek için geliştirilmiş güzel bir sistem yani çok büyüklere de hizmet verebilir. Ama ufak sistemlerde woocommerce de işinizi görecektir. Selçuk bey ben de WordPress ile e-ticaret üzerine bir proje geliştiriyorum fikirlerinizi duymak isterim, yigit@yigitnot.com adresine bir mail atarsanız bir kaç soru sorabilir miyim size?

 3. Kapalı, standartları kollamayan yazılımların hepsinin sonu bu. Danışan herkese her zaman açık, standartlara uyan yazılımları tavsiye ediyorum. Oralara verecekleri paralara bunları kurup düzenlemesini yapacak insan bulmak da çok kolay artık.

  Yazılıma “üretimde düşük maliyet” şeklinde bakınca ortaya bu seviyede bir ürün çıkıyor.

Laf konuş

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s